Obóz szachowy – Mistrzostwa Polski Juniorów w szachch błyskawicznych i szybkich

Obóz szachowy – Mistrzostwa Polski Juniorów w szachch błyskawicznych i szybkich

Dzień 1

Wyjazd do Katowic – dzień pierwszy. „Przyjazd, zakwaterowanie, zwiedzanie i szachowe szkolenie, to wszystko w jednym dniu. Temperatura była bardzo wysoka ale wszyscy dzielnie ją znosili. Nie brakowało odpoczynków podczas wędrówki pieszej po Katowicach. Mieliśmy okazję podglądnąć jak trwają przygotowania do dużej imprezy szachowej i co ciekawe weszliśmy specjalnym wejściem, którym wchodzą sportowcy na hale „Spodek”.

Wyjazd do Katowic – dzień 2 i 3 (rozpoczęcie zawodów, zwiedzanie, gry i zabawy).
Na Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych wybrała się 9 – osobowa reprezentacja klubu szachowego KS Korona Zakrzewo, która od wczoraj rywalizuje w zawodach. Mistrzostwa odbywają się w Hali Widowiskowej Spodek i potrwają do 9 sierpnia. Koronę reprezentują: Paulina Woźniak, Olgierd Tadych, Szymon Tadych, Michał Głuszyński, Wojciech Stuchlak, Bruno Rusche, Alex Piotrowski, Łukasz Zarzycki oraz Maximilian Geski . Trzymamy kciuki!
Oprócz gry w turnieju mieliśmy okazję wejść na wieżę widokową, zobaczyć warsztaty Muzeum Śląskiego. Nie zabrakło gier towarzyskich w: szachy, karty, dobble oraz analiz rozegranych partii szachowych. Mistrzostwa są trudnymi zawodami, pod względem wysokiego poziomem startujących uczestników ( w końcu grają w nich najlepsi w Polsce) ale grając z najlepszymi można dużo się nauczyć, szybko zrobić progres oraz zdobyć cenne doświadczenie.

Szybcy i błyskawiczni!

FIlmowy zapis pierwszego dnia Mistrzostw Polski w szachach szybkich i błyskawicznych!

946 osób gra, to największa impreza w historii polskich szachów!!

https://www.youtube.com/watch?v=bfuSVBALC9Q

Podsumowanie: W sobotę zakończyły się Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich. Z naszych zawodników bardzo dobrze spisał się Olgierd Tadych, który w grupie do lat 8 zajął wysokie 30 miejsce na 110 startujących. Był najlepszym wielkopolaninem, a w swoim roczniku 2008 zajął 6 miejsce. Brawo!
Szczegółowe wyniki wszystkich Koroniarzy można znaleźć na www.mpjbis.pl

W dniach 8 – 9 sierpnia w Katowicach rozegrano Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych – inna nazwa to blitz, ponieważ posunięcia wykonuje się bardzo szybko, a czasu na rozegranie całej partii jest bardzo mało. Do 10 lat obowiązywało tempo gry 6 minut + 4 sekundy na całą partię oraz 11 rund pojedynczych, powyżej 10 lat 3 minuty + 2 sekundy oraz 11 rund podwójnych. Rozgrywki te można potraktować jak dobry trening szybkiego myślenia, a przede wszystkim jako dobrą zabawę. Jak wiadomo gra w szachy powinna dawać radość i tej radości podczas wyjazdu do Katowic było sporo. Poza tym, można było się zmierzyć z wieloma znanymi szachistami z całej Polski, którzy zdobywali już wcześniej medale na Mistrzostwach Europy i Świata. Koronę reprezentowali: Paulina Woźniak, Olgierd Tadych, Szymon Tadych, Michał Głuszyński, Wojciech Stuchlak, Bruno Rusche, Alex Piotrowski, Łukasz Zarzycki oraz Max Geski. Nasi podopieczni wypadli na nich o wiele lepiej niż w MP w szachach szybkich, które zostały rozegrane wcześniej. Wydaje mi się, że pomogło w tym ogranie w Turnieju Przygotowawczym do Mistrzostw Polski, który został rozegrany w siedzibie Korony, jeden dzień przed wyjazdem na Śląsk ( 4 sierpnia). Najlepiej wypadł Szymon Tadych, który zdobył 11.5 pkt. Większość juniorów z Korony zdobyła ranking elo szachów szybkich i błyskawicznych i ukaże się on na wrześniowej liście rankingowej FIDE. Zapraszam do zapoznania się z szczegółowymi wynikami na stronie www.mpjbis.pl. Uważam, że wyjazd do Katowic był bardzo udany pod względem treningowym i rekreacyjnym. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie w grę.

Więcej zdjęć na: https://www.facebook.com/koronaszachy?ref=aymt_homepage_panel

Instruktor szachowy

Damian Bartkowiak

 

 

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź