„Cudze chwalicie, swego nie znacie…” – Koroniarze zwiedzają Poznań.

„Cudze chwalicie, swego nie znacie…” – Koroniarze zwiedzają Poznań.

W związku z faktem że miesiąc listopad najbardziej kojarzy się Poznaniakom oraz turystom z rogalami świętomarcińskimi, pierwsze kroki Koroniarze skierowali do Rogalowego Muzeum Poznania gdzie uczestnicy wyprawy mieli okazję zobaczyć żywe centrum poznańskich tradycji i kultury, które mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. A tam pod opieką Rogalowego Mistrza oraz najprawdziwszego Poznaniaka – Wuja Binia poznali recepturę i składniki używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich, legendy o powstaniu Rogali, elementy poznańskiej gwary, spróbowali wspólnie przygotowanych i wypieczonych Rogali Świętomarcińskich. Ponadto Koroniarze zwiedzili renesansowe wnętrze kamienicy, w której Muzeum się znajduje oraz zobaczyli multimedialną prezentację o historii i dumach Poznania.
Po konsumpcji przepysznych rogali świętomarcińskich Koroniarze przemieścili się do przepięknego choć trochę zapomnianego przez Poznaniaków zakątka Poznania jakim jest dzielnica Śródka gdzie zwiedzili utrzymany w stylu barokowym kościół św. Kazimierza. Po zapoznaniu się z historią tej małej ale jakże atrakcyjnej historycznie dzielnicy uczestnicy przeszli Mostem Jordana na na Ostrów Tumski – do kolebki polskiej państwowości i polskiego chrześcijaństwa, siedziby pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego, miejsca gdzie istniał gród stołeczny, a następnie powstała pierwsza katedra na ziemiach polskich. W Katedrze oprócz wnętrz i kaplic: św. Krzyża i Złotej Kaplicy Koroniarze weszli tam gdzie zwykły śmiertelnik nie miał by szans – do katedralnych podziemi. W podziemiach Katedry Poznańskiej uczestnicy wyprawy zobaczyli fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców – najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, jak również relikty misy chrzcielnej pochodzącej z X wieku, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy Władca Polski wraz z poddanymi.
Podziemia Katedry były ostatnim punktem wyprawy historyczno-turystycznej. Wyprawa w której wzięło udział blisko czterdziestu uczestników, pozwoliła przybliżyć historię Poznania ale również tradycję oraz gwarę która jest znana prawdziwym Poznaniakom. Kolejna wyprawa historyczno-turystyczna w pierwszych miesiącach 2015 roku.

{gallery}photo/wycieczkaPoznan2014{/gallery}

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź